KRÓTKA HISTORIA BŁĘKITNYCH LIBIDZA

Klub Błękitni Libidza powstał latem 1965 roku. Założycielem był Jan TYNIO. Pierwszym prezesem klubu został Bonifacy POLAK. Pierwsza drużyna seniorów została zgłoszona do rozgrywek Częstochowskiej C klasy na wiosnę 1966 roku. Po dwóch sezonach gry w C klasie drużyna awansowała klasę wyżej. W 1968 roku nasza drużyna wystartowała w rozgrywkach B klasy, a pierwszym oficjalnym trenerem drużyny został Maciej SZYMAŃSKI z Kłobucka, który wprowadził drużynę Błękitnych do Częstochowskiej A klasy. Według opinii niektórych najlepsza drużyna w historii klubu to ta która grała w latach 1974 -1978 w której występowali między innymi: Marek GABRYEL, Mieczysław ĆWIELĄG, Robert OCIEPA, Lesław GRABOWSKI, Grzegorz RYCHARSKI. W kolejnych sezonach drużyna Błękitnych występowała głównie w rozgrywkach Częstochowskiej A i B klasy. W latach 80 - tych klubem zarządzał Józef BUGAJ i kolejne pokolenie piłkarzy którzy twierdzą, że to właśnie ta drużyna była najlepsza w historii brało udział w rozgrywkach Częstochowskiej A i B klasy. Dużo emocji o których dowiadujemy się z opowieści wtedy grających przynosiły mecze między innymi z Rakowem Częstochowa, Lotnikiem Kościelec, Skrą Częstochowa, Victorią Częstochowa. Drużynę tworzyli wtedy głównie wychowankowie Błękitnych: Marek GABRYEL, Henryk BUGAJ, Janusz PSIUK, Grzegorz BUGAJ, Sławomir BUGAJ, Grzegorz WYSTUP, Jacek PSIUK, Marek WOJNOWSKI, Władysław KŁAK, Ireneusz KACZMAREK, Adam NOCOŃ, Ryszard KOSTEK, Wojciech MARCHWIŃSKI, Wojciech Berg. Po Józefie BUGAJ stery klubu przejął Marian KOSTEK. W 1989 roku klub niestety był zmuszony zawiesić swoją działalność głównie jak podają starsi członkowie klubu przez problemy finansowe. Po 10 - ciu latach nieobecności Błękitni Libidza wznawiają treningi. Po reaktywacji klubu prezesem został wybrany Dariusz POLAK. Po POLAKU kolejno klubem zarządzali Stanisław NOCOŃ i Marek GABRYEL. Oczywiście zaczynaliśmy od najniższej klasy rozgrywkowej czyli klasy B. Trenerem został Edward JAMROZIK z Kłobucka który niestety nie spełnił oczekiwań zarządu, podobnie jak zatrudniony w latach 2000 – 2001 Cezary KIEDRZYNEK. Dopiero zatrudnienie na stanowisku trenera Ryszarda SZMITA z Kłobucka spełniło wszystkie oczekiwania zarządu jak również samych zawodników i kibiców. Po dzień dzisiejszy zarówno starsi jak i młodsi sympatycy Błękitnych uważają, że Rysiek był najlepszym trenerem w historii klubu. Za kadencji trenera SZMITA drużyna awansowała do A klasy i długo w niej pozostawała. W tym czasie w klubie grali miedzy innymi: Ireneusz BUCKI, Jarosław BOGUS, Mirek GRABARCZYK, Mariusz GRABARCZYK, Przemysław GABRYEL, Tomasz JAGIELSKI, Arkadiusz SZYMONIK, Tomasz JABŁONSKI, Wojciech BERG, Sebastian i Tomasz NOCOŃ, Dariusz i Arkadiusz PIKUŁA, mieliśmy w tym czasie również drużynę juniorów którą reprezentowali: Michał ZAWADZKI, Michał BUGAJ, Łukasz PSIUK, Maciej i Piotr MARCHWIŃSCY, Rafał GORCZYCA, Łukasz IGNACZAK. Arkadiusz TELENGA, Bartłomiej CISZEWSKI. Po rezygnacji Ryszarda SZMITA zarząd długo szukał odpowiedniego człowieka zmieniając trenerów praktycznie w każdym sezonie. Trenerami w latach 2007 – 2011 byli miedzy innymi: Piotr OBAŁA, Roman ZAJĄC, Konrad KARDAS, Marek BYSTRY, Przemysław MAZIK. Drużyna w tym czasie zaliczyła spadek do niższej klasy rozgrywkowej ( B klasa ). Dopiero zatrudnienie Władysława KŁAKA spowodowało, że drużyna zaczęła grać jak oczekiwano i przyniosło efekt w postaci awansu do klasy A. Po KŁAKU drużynę przejął Rafał STAŚKIEWICZ z Kłobucka który jednak nie zagrzał długo miejsca w Libidzy. Zarząd podjął decyzję o zatrudnieniu trenera z „zewnątrz” czyli Marcina BRYSIA. Pomysł okazał się pomyłką i drużyna spadła do B klasy. Po trenerze BRYSIU funkcję tymczasowego trenera pełnił Michał BUGAJ. W lutym 2014 roku zarząd klubu podał się do dymisji i postanowiono zacząć wszystko od początku. Został wybudowany nowy budynek klubu, zostało zrobione nowe boisko piłkarskie i cały obiekt wokół, został wybrany nowy zarząd któremu przewodzi prezes Michał ZAWADZKI, zatrudniono nowego trenera Artura LAMPĘ, pozyskano kilku zawodników i sponsorów. Miejmy nadzieję, że nastały nowe, najlepsze czasy dla naszego klubu BŁĘKITNI LIBIDZA.