O inwestycji

9 września minął termin zakończenia drugiego etapu budowy Wiejskiego Ośrodka Sportu w Libidzy, tymczasem na boisku wciąż plac budowy. Gmina zerwała już umowę z wykonawcą i poszukać innego, realizacja inwestycji jednak mocno się wydłuży, co grozi utratą dotacji unijnej. Ta sama firma kończy właśnie boisko w Krzepicach, chociaż tutaj również jest już po terminie

Firma Ogrodnicza Leśniewscy – Architektura Zieleni z Chełma wygrała przetarg, rozstrzygnięty jeszcze pod koniec ubiegłego roku, deklarując, że kosztem ok. 791 tys. zł wykona drugi etap budowy Wiejskiego Ośrodka Sportu w Libidzy. Zakres prac był spory, bo obejmował zarówno przebudowę całej płyty boiska, jak i budowę kanalizacji deszczowej, dróg oraz parkingów przy ośrodku oraz uzupełnienie ogrodzenia, wykonawca miał jednak dużo czasu, żeby ze wszystkim się uporać. Niestety już w sierpniu było widać, że roboty postępują zbyt wolno, z czasem całkiem ustały i stało się jasne, że zadanie nie zostanie zakończone w terminie.
– Do firmy realizującej zadanie wysłaliśmy oświadczenie o odstąpieniu od umowy z przyczyn leżących po stronie wykonawcy – poinformowała w ubiegłym tygodniu Wiesława Solska, kierownik Wydziału Inwestycji i Rozwoju w kłobuckim magistracie.
Najbardziej kosztowne z tego zestawu miało być boisko do piłki nożnej, wykorzystywane na co dzień przez Klub Sportowy „Błękitni” Libidza, przebudowę którego w projekcie oszacowano aż na ponad 540 tys. zł. W obecnej sytuacji, kiedy zima już niedaleko, a dotychczasowy wykonawca nie zmieścił się w terminie, jest bardzo mało prawdopodobne, żeby inna firma zdecydowała się położyć na boisku nową trawę. Inwestycja jest dofinansowywana przez Śląski Urząd Marszałkowski z puli unijnej, który w przypadku zbyt dużych opóźnień w realizacji może cofnąć dotację, w tym przypadku wynoszącą pół miliona złotych.
– Gmina wystąpi do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego z wnioskiem o wyrażenie zgody na przedłużenie terminu realizacji projektu – zapowiada Wiesława Solska.
Dzięki unijnej dotacji (15 tys. zł) modernizowane przez tę samą firmę z Chełma jest boisko przy szkole podstawowej na krzepickiej „Kuźniczce”. I w tym przypadku wykonawca nie wyrobił się w terminie, który minął już kilka tygodni temu, ale, jak udało nam się dowiedzieć, zadeklarował, że mimo to prace ukończy.(

Trwa realizacja drugiego etapu budowy Wiejskiego Ośrodka Sportu w Libidzy. Inwestycja, na którą gmina Kłobuck pozyskała dotację unijną, powinna być zakończona do 9 września

Pierwszy etap obejmujący budowę budynku zaplecza sportowego o powierzchni użytkowej 194 m kw., trybun i oświetlenia, gmina zrealizowała w ubiegłym roku kosztem ok. 630 tys. zł. Wówczas także pomogło jej w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej. Przetarg na wykonawstwo drugiego etapu Kłobuck rozstrzygnął jeszcze w grudniu 2012 roku, choć roboty faktycznie ruszyły dopiero wiosną. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, inwestycja, którą wykonuje Firma Ogrodnicza Leśniewscy – Architektura Zieleni z Chełma, powinna być zakończona na początku września.
Zakres prac jest spory, bo obejmuje zarówno przebudowę całej płyty boiska, jak i budowę kanalizacji deszczowej, dróg oraz parkingów przy ośrodku oraz uzupełnienie ogrodzenia. Najbardziej kosztowne z tego zestawu będzie boisko do piłki nożnej, wykorzystywane na co dzień przez Klub sportowy „Błękitni” Libidza, przebudowę którego w projekcie oszacowano aż na ponad 540 tys. zł. Całą inwestycję firma z Chełma zadeklarowała wykonać kosztem ok. 791,5 tys. zł, z czego 500 tys. zł pokryje Unia Europejska. Wiejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Libidzy w takim kształcie będzie zwieńczeniem kilkuletnich starań działaczy klubu „Błękitni Libidza”, którego piłkarze przede wszystkim z obiektu korzystają